• O nás

•

Spojená škola internátna je zameraná na vzdelávanie žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou - vývinová dysfázia, balbuties, palatolália.

Spojenú školu internátnu tvoria dve zložky:

1. Základná škola internátna pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou, Vlastenecké nám. 1, 851 01 Bratislava

2. Materská škola, Vlastenecké nám. 1, 851 01 Bratislava.

1. Základná škola internátna pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou so školským vzdelávacím programom pre 1. stupeň – ISCED1 a 2. stupeň – ISCED2 sa profiluje komplexnou starostlivosťou o deti s rôznym druhom a stupňom narušenej komunikačnej schopnosti pri intaktnom intelekte.

Školu navštevujú žiaci s vývinovou dysfáziou, balbuties, palatoláliou, oneskoreným vývinom reči, dysartriou, elektívnym mutizmom, rhinoláliou a vývinovými poruchami učenia, s dyslexiou, dysgrafiou, dysortografiou a dyskalkúliou.

Výchovno-vzdelávací proces zabezpečuje kolektív špeciálnych pedagógov a logopédov. V diagnostickej, terapeuticko-reedukačnej a intervenčnej logopedickej práci spolupracujeme so školskou psychologičkou. Vzdelávame podľa učebných osnov bežných základných škôl. Poskytujeme možnosť navštevovať prípravný ročník.

Úlohou školy je poskytnúť žiakom plnohodnotné základné vzdelanie pomocou špeciálnych logopedických a didaktických metód, odstrániť alebo zlepšiť narušenú komunikačnú schopnosť, eliminovať edukačné nedostatky, ktoré z nich vyplývajú. Všetci žiaci sú prijímaní na stredné školy podľa ich záujmu a schopností.

Žiakom z blízkeho okolia poskytujeme internátne ubytovanie.

Individuálna logopedická intervencia (ILI) a individuálny prístup sú súčasťou všetkých vyučovacích hodín.

Počet hodín ILI týždenne v jednotlivých ročníkoch  je nasledovný:

Ročník

Počet hodín ILI

Prípravný ročník

8

I. ročník

II. ročník

III. ročník

IV. ročník

3

V. ročník

VI.- IX. ročník

3

2. Materská škola zaškoľuje deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v poldennom alebo celodennom výchovno-vzdelávacom programe vo veku od 5 do 6 rokov. Materská škola pripravuje deti na život v spoločnosti v súlade s vekovými a s individuálnymi osobitosťami, rešpektujúc jedinečnosť a možnosti každého dieťaťa. Ďalej podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej. Rozvíja schopnosti a zručnosti, čím utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie.

Deti zapájame do kultúrnych a športových aktivít. Poskytujeme možnosť získavania čitateľskej a počítačovej gramotnosti. Využívame informačné technológie vo vyučovacom procese.

Súčasti spojenej školy sú:

• školský klub detí - určený žiakom prípravného až štvrtého ročníka
        • školský internát - zabezpečuje žiakom základnej školy výchovno-vzdelávaciu činnosť, ubytovanie a stravovanie
        • školská jedáleň